Spanje 2026

Kosten levensonderhoud Spanje 2026: wat je echt uitgeeft

Spanje is nog steeds een van de meest betaalbare landen in West Europa, maar het verschil tussen goedkoop en duur Spanje is groot. Wonen in centraal Madrid kost meer dan Amsterdam of Berlijn. Wonen in het binnenland van Andalucía kost minder dan de helft daarvan. Deze pagina geeft je echte cijfers voor 2026, gebaseerd op wat mensen daadwerkelijk uitgeven, uitgesplitst per regio, per gezinssituatie en per categorie. We laten ook zien hoe deze kosten verband houden met de inkomenseisen voor Spaanse verblijfsvergunningen, want die koppeling negeren de meeste gidsen.

Jeffrey Tjitske Michel
Heb je een vraag? Stuur ons gerust een bericht!
Kosten levensonderhoud Spanje 2026: wat je echt uitgeeft

Snel antwoord: maandbudget per profiel

Dit zijn realistische maandbudgetten voor een comfortabel middenklasse leven, geen overlevingsmodus. Inclusief huur of hypotheek, nutsvoorzieningen, voeding, transport, zorg en vrije bestedingen. Exclusief eenmalige kosten zoals borgen, meubilair en visumkosten.

Profiel

Binnenland / Zuid (€)

Kust / Valencia (€)

Madrid / Barcelona (€)

Alleenstaande

1.500 tot 1.800

1.800 tot 2.500

2.500 tot 3.500

Stel

2.200 tot 2.800

2.800 tot 3.800

3.800 tot 5.000

Gezin van 4

3.000 tot 3.800

3.800 tot 5.000

5.000 tot 7.000

Gepensioneerd stel

2.000 tot 2.500

2.500 tot 3.200

3.200 tot 4.500


Als jouw cijfers ver onder deze ranges uitkomen, onderschat je waarschijnlijk de nutsvoorzieningen (gasverwarming in de winter, airco in de zomer), particuliere zorgverzekering en de kosten van sociaal leven in een nieuw land. Als ze er ver boven uitkomen, huur je waarschijnlijk in toeristische zones of eet je elke dag uit. Beide zijn herstelbare fouten.

Per regio: waar je geld het verst gaat

Madrid en Barcelona (duurst)

Madrid en Barcelona domineren de bovenkant van elke categorie. Een appartement met één slaapkamer in centraal Madrid kost 1.200 tot 1.800 euro per maand; in centraal Barcelona 1.300 tot 2.000 euro. Huur eet 35 tot 50% van een middeninkomen op. Uit eten is ook duurder: een diner voor twee in een casual restaurant met wijn kost 50 tot 80 euro versus 30 tot 45 euro in kleinere steden. Openbaar vervoer is uitstekend en goedkoop (Madrid abono mensual 21,90 euro, Barcelona T-usual 21,35 euro), wat de huur deels compenseert. Beide steden bieden de hoogste salarissen, beste zorg, meeste Engelstaligen en grootste internationale gemeenschap.

Valencia, Bilbao, San Sebastián (middensegment)

Valencia is de slimme keuze van het Spaanse vasteland in 2026. Een appartement met één slaapkamer in centraal Valencia kost 800 tot 1.300 euro. Eten is goedkoop, stranden zijn lopend bereikbaar en de internationale gemeenschap is sinds 2022 snel gegroeid. Bilbao en San Sebastián in Baskenland zijn duurder dan Valencia (richting Madrid prijzen voor huur) maar bieden uitstekende levenskwaliteit, de beste eetcultuur van Spanje en toegang tot Franse en Atlantische cultuur. Beide hebben regenachtige winters; dat verrast mensen die Spanje als altijd zonnig zien.

Costa Blanca, Costa del Sol, Costa Cálida (kust)

De kustgebieden zijn sterk verdeeld. Resortplaatsen als Marbella, Estepona en Javea hanteren Madrid niveau prijzen voor zomerhuur en restaurants. Rustigere plaatsen als Torrevieja, Denia, de Murcia kust en binnenland Andalucía kunnen 30 tot 50% goedkoper zijn. Een appartement met één slaapkamer in Torrevieja of het centrum van Almería kost 550 tot 850 euro. Dorpen in het binnenland van Andalucía kunnen zakken naar 400 tot 600 euro voor een klein huis. Trade off: minder internationale gemeenschap, wisselende zorgtoegang en tragere bureaucratie in kleinere kantoren. Veel Nederlanders kiezen specifiek voor Costa Blanca rond Javea, Calpe en Denia vanwege de bestaande Nederlandse gemeenschap.

Madrid provincie buiten de stad

Slim middensegment. Plaatsen als Las Rozas, Boadilla, Tres Cantos en Alcalá de Henares geven je toegang tot Madrid met 30 tot 50% lagere huur. Een driekamer appartement in Las Rozas kost 1.200 tot 1.700 euro; hetzelfde in centraal Madrid zou 1.800 tot 2.500 euro zijn. Het Cercanías treinnetwerk geeft je 30 tot 45 minuten reistijd naar Atocha of Chamartín. Gezinnen met kinderen kiezen deze plaatsen specifiek vanwege scholen en groen.

Per categorie

Huisvesting

Veruit de grootste variabele. Langere termijn huurcontracten (12 maanden met recht op verlenging tot 5 jaar onder LAU 2013) lopen van 400 euro in landelijk Andalucía tot 2.500 euro in centraal Madrid voor vergelijkbare 70 vierkante meter appartementen. Korte termijn en toeristische huur kost 2 tot 3x zoveel. Borgen zijn doorgaans één maand voor ongemeubileerd, twee maanden voor gemeubileerd. Veel verhuurders vragen ook om een garantsteller of 2 tot 3 maanden huur vooruit als je geen Spaanse loonstrook kunt tonen. Kopen: mediaan prijs per vierkante meter is 2.100 euro landelijk (2026), 4.500 in centraal Madrid, 5.200 in centraal Barcelona, 1.400 in landelijke gebieden. Aankoopbelastingen voegen 8 tot 11% toe (ITP bij doorverkoop, BTW bij nieuwbouw).

Nutsvoorzieningen en internet

Verwacht 100 tot 250 euro per maand totaal voor elektriciteit, water, gas, internet en mobiel. Elektriciteit is de grootste schommelfactor. Winterverwarming kost 80 tot 200 euro per maand als je huis centrale gas of elektrische verwarming heeft, minder bij pellet kachels of butaanflessen. Zomer airco voegt 50 tot 150 euro per maand toe in juli en augustus. Internet plus onbeperkt mobiel kost 30 tot 60 euro bij operators als Movistar, Vodafone, Orange, Digi of Lowi.

Voeding en boodschappen

Spaanse supermarktprijzen behoren tot de laagste in West Europa. Mercadona, Carrefour, Lidl en Dia zijn de werkpaarden. Een wekelijks boodschappenmandje voor twee personen die de meeste maaltijden zelf koken kost 80 tot 130 euro. Lokale markten zijn goedkoper voor fruit, groente en vis. Uit eten: een basis menú del día (3 gangen lunch met drankje) kost 12 tot 18 euro in de meeste regio's, 15 tot 22 euro in Madrid en Barcelona. Een casual diner voor twee met wijn: 40 tot 70 euro buiten toeristische gebieden. Koffiecultuur draait om goedkope café con leche voor 1,50 tot 2,50 euro.

Transport

Openbaar vervoer is uitstekend en goedkoop in grote steden. Maandelijkse metro/bus abonnementen 20 tot 50 euro afhankelijk van stad en zone. Renfe treinen verbinden steden goedkoop; het AVE hogesnelheidsnetwerk gaat van Madrid naar Barcelona in 2 uur 30 minuten vanaf 30 tot 90 euro. Auto bezitten: benzine rond 1,55 euro per liter (2026), diesel 1,45 euro. Jaarlijkse autokosten (verzekering, ITV keuring, motorrijtuigenbelasting, parkeren, onderhoud) gemiddeld 1.500 tot 3.000 euro afhankelijk van stad en autoleeftijd. Veel stadsbewoners hebben geen auto; veel kustbewoners hebben er een nodig.

Zorg

Publieke zorg via de Seguridad Social is gratis op het moment van gebruik zodra je geregistreerd bent. Particuliere zorgverzekering voor de visumaanvraag of voor extra keuze kost 60 tot 180 euro per maand voor gezonde volwassenen onder de 50, hoger naarmate je ouder bent. Verzekeraars als Sanitas, Adeslas, ASISA, DKV en Mapfre domineren. Het Non-Lucrative Visum vereist particuliere verzekering voor de aanvraag; velen schakelen na een jaar over op publieke dekking via Convenio Especial. Voor Nederlandse AOW gepensioneerden: vraag een S1 formulier aan bij je Nederlandse zorgverzekering om toegang tot Spaanse publieke zorg te behouden op Nederlandse financiering.

Belasting (de verrassingscategorie)

Spanje heeft progressieve inkomstenbelasting (IRPF) tot 47% in de meeste regio's. Als belastingresident betaal je Spaanse belasting over wereldwijd inkomen, met verrekening via belastingverdragen. Het verdrag tussen Nederland en Spanje voorkomt dubbele belasting maar bepaalt waar je betaalt. Autónomos betalen een gestaffelde sociale zekerheidsbijdrage (200 tot 590 euro per maand op basis van werkelijk inkomen in 2026) plus IRPF. Vermogensbelasting (Impuesto sobre el Patrimonio) start bij 700.000 euro netto vermogen in de meeste regio's, met regionale verschillen. Belangrijk voor Nederlanders met eigen woning in Nederland: die telt voor de Spaanse vermogensaangifte (Modelo 720 of Modelo 714) zodra je drempelbedragen overschrijdt.

Regel je papieren online, sneller en zonder stress!

Inkomenseisen voor visa: wat je moet bewijzen

Voor Nederlanders is dit deel meestal niet van toepassing omdat je als EU burger geen visum nodig hebt. Maar voor je partner of familielid die geen EU burger is, of voor de bredere context van wie er allemaal naar Spanje komt, zijn de inkomenseisen relevant.

Het Digital Nomad Visum vereist 200% van het Spaanse minimumloon (SMI), ongeveer 2.762 euro per maand bruto in 2026 voor de hoofdaanvrager. Plus 75% SMI voor een partner, 25% per afhankelijk kind. Het Non-Lucrative Visum vereist 400% van IPREM, ongeveer 2.400 euro per maand voor de hoofdaanvrager, plus 100% IPREM (rond 600 euro) per afhankelijke. NLV inkomen moet passief zijn (pensioen, huurinkomsten, dividenden), niet actief verdiend.

Regionale belastingverschillen

Spanje's 17 autonome regio's (Comunidades Autónomas) stellen elk delen van inkomstenbelasting, erfbelasting en vermogensbelasting vast. De verschillen zijn reëel.

Comunidad de Madrid: lage erfbelasting (99% bonifaction in veel gevallen), vermogensbelasting effectief nul (100% bonifaction), middelmatige inkomstenbelasting. Andalucía: vergelijkbare lage erfbelasting, lage vermogensbelasting sinds 2023. Cataluña: hogere inkomstenbelasting (top marginaal richting 50%), hogere erfbelasting. Valencia: middentier, met lopende hervormingen. Baskenland en Navarra: apart belastingsysteem (Concierto Económico) met eigen regels. Voor hogere inkomens kan het verschil tussen Madrid en Cataluña 5.000 tot 15.000 euro per jaar op hetzelfde inkomen schelen.

Veelgestelde vragen

Kies de juiste route voor jouw situatie

Wij helpen je begrijpen welk traject past bij jouw inkomen, gezinssituatie en doelen. Bekijk onze stapsgewijze modules en start je verhuizing met vertrouwen.

Verhuizen naar Spanje, makkelijk gemaakt.

Heb je een vraag? Stuur ons gerust een bericht!
WhatsApp